banner_008
banner_004
banner_007

Do 31 stycznia 2025 trwają konsultacje społeczne Planów Utrzymania Wód. Ze względu na to, że forma w jakiej przedstawione zostały materiały do konsultacji uniemożliwia ich rzetelną ocenę, Koalicja Ratyjmy Rzeki wnioskuje do Ministra Infrastruktury o natychmiastowe zawieszenie konsultacji społecznych i uzupełnienie dokumentacji. 

W ramach akcji tworzenia nowych rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych, 4 grudnia 2024r. w Polsce zarządzeniami Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska zatwierdzone zostały 53 rezerwaty przyrody, w tym 6 rezerwatów w województwie podlaskim. Jednym z nich jest "Rezerwat Dolina Rospudy im. prof. Aleksandra Sokołowskiego". 

Zapora na Wiśle w Siarzewie nie powstanie. Przynajmniej na razie. Generalny Dyrekto Środowiska, decyzją z 23 grudnia 2024, całkowicie uchylił postanowienie RDOŚ z 2017 roku.

Nasz kraj może zdecydować o przyjęciu rozporządzenia Nature Restoration Law (NRL) przez Radę ds. Środowiska na obradach 17 czerwca br. Jeśli chcemy bezpieczeństwa dla Polski i Europy, nie wystarczą inwestycje w obronność. Potrzebujemy prawa, które odbuduje naturę i zapewni nam ochronę przed skutkami zmian klimatu np. suszami czy powodziami. Natura Ratuje Ludzi, ale musimy jej to umożliwić, przywracając zniszczone ekosystemy. Decydujący głos w tej sprawie należy do Polski. O poparcie NRL apelują do Premiera Tuska ministrowie państw UE, organizacje pozarządowe i naukowcy.

Donald Tusk przeciwko odbudowie zasobów przyrodniczych. To wbrew przedwyborczym deklaracjom - wskazują organizacje pozarządowe. Paradoks zapowiedzi Premiera, mającej uspokoić nastroje w trakcie protestów rolników polega na tym, że rolnictwo – jeden z kluczowych sektorów gospodarki naszego kraju – opiera się na zasobach przyrody, takich jak zdrowe gleby, woda, różnorodność biologiczna, w szczególności owady zapylające. Rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law, NRL) to prawo, którego celem jest odbudowa tych zasobów, a w konsekwencji dbałość o nasze bezpieczeństwo żywnościowe. 

W Światowy Dzień Mokradeł, 2 lutego 2024 roku, Centrum Ochrony Mokradeł, we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Współpracy i Dialogu UW, zorganizowało naradę pod hasłem „Ochrona i odnowa mokradeł: jak to zrobić w Polsce?”. W Światowym Dniu Mokradeł decydenci oraz eksperci związani z obszarami wodno-błotnymi omówili najważniejsze wyzwania w zakresie ochrony tych ekosystemów.

Centrum Ochrony Mokradeł i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na obchody Światowego Dnia Mokradeł 2024. Tegorocznym obchodom patronuje hasło "Ludzie i Mokradła: splecione losy".

 

Centrum Ochrony Mokradeł i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na obchody Światowego Dnia Mokradeł 2024. Tegorocznym obchodom patronuje hasło  "Ludzie i Mokradła: splecione losy".

Centrum Ochrony Mokradeł szuka pracownika na stanowisko: specjalist(k)a ds. ponownego uwodnienia torfowisk. 

Już 29 listopada 2023 r. Komisja Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego zadecyduje o przyszłości Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Środowe głosowanie to „być albo nie być” dla przełomowego prawa, które ma odtworzyć zdegradowane ekosystemy UE oraz zapewnić Europie długofalowy, stabilny rozwój gospodarczy i społeczny. Głosy polskich europarlamentarzystek i europarlamentarzystów mogą być decydujące!

Aktualności