Do 31 stycznia 2025 trwają konsultacje społeczne Planów Utrzymania Wód. Ze względu na to, że forma w jakiej przedstawione zostały materiały do konsultacji uniemożliwia ich rzetelną ocenę, Koalicja Ratyjmy Rzeki wnioskuje do Ministra Infrastruktury o natychmiastowe zawieszenie konsultacji społecznych i uzupełnienie dokumentacji.
Po wstępnej analizie dokumentów stwierdzono liczne błędy, w tym nieprawidłowości w kodach JCWP w plikach XLSX. Najbardziej niepokojący jest jednak brak danych GIS, współrzędnych geograficznych, jak również użycie w przeważającej większości przypadków nazw wód w zlewniach JCWP rozbieżnych z bazą MPHP - utrudnia lub uniemożliwia to lokalizację poszczególnych zadań w przestrzeni i ich weryfikację.
Braki te są tak istotne, że uniemożliwiają udział w konsultacjach, a zatem przeprowadzenie rzetelnej i merytorycznej oceny dokumentacji, w szczególności w kontekście zasadności planowanych działań. W związku z tym, w ocenie KRR, dokumenty i spotkania konsultacyjne nie mogą być traktowane jako publiczne wyłożenie zgodne z obowiązującymi standardami transparentności i rzetelności.
Pismo KRR do Ministra Infrastruktury
Z drugiej jednak strony, Wolne Rzeki zachęcają jednak do udziału w konsultacjach społecznych, wskazując portal strażnicy rzek WWF jako metodę odnalezienia (przynajmniej w sposób przybliżony) odcinków rzek, wskazanych w oddanych do konsultacji tabelach Planów Utrzymania Wód (PUW). Argumentem za udziałem w tych konsultacjach, pomimo skandalicznej ich formy, jest to, że nawet pobieżna analiza tabel PUW, sugeruje, że planowane są prace utrzymaniowe polegające na usuwaniu roślinności i/lub odmulaniu na wielu odcinkach rzek, gdzie są one całkowicie zbędne i szkodliwe: na rzekach naturalnych w dobrym stanie ekologicznym, przebiegających przez obszary chronione, przebiegających przez mokradła lub obszary leśne z dala od siedzib ludzkich, podlegających naturalnej renaturyzacji m.in. dzięki wsparciu bobrów lub pilnie wymagających renaturyzacji oraz spowolnienia odpływu wody z danego terenu.