Witaj w dziale antologii mokradłowej!
Tu znajdziesz, miły Gościu, chwilę odpoczynku od ważnych spraw, naukowych problemów, nie zawsze wesołych doniesień zarówno z naszego kraju, jak i z dalekiego świata.
Spójrz na bagna i moczary z nieco innej strony. Przeczytaj, jak opisywali je prozaicy, poeci, dramaturdzy. Powędruj razem z bohaterami książek przez niedostępne torfowiska, zanurz stopy w rozlewiskach rzecznych, posłuchaj derkacza, wybierz się na tokowisko cietrzewia, poczuj zapach mięty, zajrzyj w oczy rusałkom.
Utwory lub ich fragmenty zostały podzielone wg dwóch kluczy: Pierwszy, bardziej oczywisty to podział na prozę, poezję i dramat. Drugi w dość subiektywny sposób dzieli utwory tematycznie.
W przypadku wierszy gdzie temat bagienno-moczarowy był obecny jedynie w krótkim fragmencie, zaznaczono ten fragment pogrubionym drukiem.
Jeśli znasz, miły Gościu, fragment prozy, wiersza, dramatu gdzie pojawia się opis mokradła, bagna, torfowiska, związanych z nim zwierząt, roślin, rzeczy - podziel się tym znaleziskiem, zostań współtwórcą tego działu.
Tyle tytułem wstępu, a teraz.... Pójdziem razem! Ramieniem własnym cię wspomogę! Pokażę ci sny nasze i nasze moczary...*
*Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zielona godzina VI
wstęp, wybór i redakcja - Monika Szewczyk