banner_003
banner_001
banner_008

W tym roku, Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW zapraszają na obchody Światowego Dnia Mokradeł online. Wydarzenie będzie trwało (z przerwami) 3 dni. Rozpoczynamy w niedzielę, 31. stycznia, serią wirtualnych spacerów po całkiem realnych mokradłach. W poniedziałek rano, 1. lutego, odbędzie się konferencja prasowa dotycząca potencjalnych skutków przyrodniczych planowanego wydobycia węgla w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. W poniedziałek po południu, zachęcamy do oglądania debaty organizowanej przez Sekretariat Konwencji Ramsarskiej. Natomiast we wtorek, 2. lutego, zapraszamy do udziału w organizowanej przez nas debacie pt. Chrońmy wodę chroniąc mokradła: jak to zrobić w Polsce?

Poniżej zamieszczamy program wydarzeń. Załączamy materiały informacyjne tutaj. 

Transmisja odbędzie się na profilu Facebook bagna.pl oraz na nowo utworzonym kanale Youtube Centrum Ochrony Mokradeł

 

Światowy Dzień Mokradeł 2021 - Mokradła i Woda

 

31. stycznia 2021 (niedziela)
(godziny wydarzeń zaplanowanych w tym dniu mogą jeszcze ulec niewielkim modyfikacjom)

 

10.30 Rozpoczęcie i powitanie: prof. dr hab. Krzysztof Spalik, Dziekan Wydziału Biologii UW oraz Sylwia Gawrońska, Sekretariat Konwencji Ramsarskiej w Polsce

11.00-11.15 Wprowadzenie: bagna, mokradła, torfowiska i woda (dr hab. Wiktor Kotowski, Wydział Biologii UW i CMok)

11.15-11.25 Inauguracja projektu Pamiętajmy o mokradłach (Magda Siemaszko, CMok)

11.30-11.50 Wirtualny spacer 1: Łąki Soleckie i rzeka Mała (Daniel Petryczkiewicz)

11.50-12.00 Obszar Ramsar Biebrzański Park Narodowy a planowana droga S16 – aktualna sytuacja (Małgorzata Stanek, Fundacja dla Biebrzy)

12.00-12.10 Wieści z Bagna Wizna (Adam Bohdan, Fundacja Dzika Polska)

12.10-12.20 Wieści z obszaru Ramsar Jezioro Łuknajno (Grzegorz Górecki, Wydział Biologii UW)

12.20-12.40 Wirtualny spacer 2: Rzeka Lenka, Jezioro Reczynek i Uroczyska Ośniańskie (Artur Furdyna, Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy)

12.40-12.50 Wieści z obszaru Ramsar Ujście Warty (Jacek Engel, Greenmind)

12.50-13.10 Wirtualny spacer 3: Trzcińskie Mokradła (Gustaw Małecki)

13.10-13.30 Wirtualny spacer 4: obszar Ramsar Poleski Park Narodowy (Andrzej Różycki, Poleski PN) 

13.30-13.40 Wieści z Zakola Wawerskiego w dolinie Wisły w Warszawie (Marcin Górnicki, student Wydziału Biologii UW) 

13.40-13.45 Restytucja mokradeł w projekcie FlorIntegral i inne wieści z Ogrodu Botanicznego w Powsinie (Adam Kapler, OB PAN)

 

Kącik dla dzieci:

13.45-13.55 opowieść o skrzacie Torfiku Krakuliku prosto z obszaru Ramsar Słowiński Park Narodowy (Łukasz Fuglewicz, Słowiński PN)

13.55-14.00 ogłoszenie bagiennego konkursu plastycznego z nagrodami

 

14.00-17.00 Przerwa

 

17.00-17.50 Wykład pt. Jak mokradła chronią wodę? (dr hab. Mateusz Grygoruk, prof. SGGW)

17.50-18.00 Prezentacja filmu podsumowującego projekt CLEARANCE

18.00-18.30 Wywiad z dr. Sebastianem Szklarkiem (blog Świat Wody)

18.30 - Wywiad z Maciejem Szajkowskim z Kapeli ze Wsi Warszawa, o nowej płycie Uwodzenie-Waterduction


1. lutego 2021 (poniedziałek)

 

10.00-11.30 Obszar Ramsar Poleski Park Narodowy a plany budowy kopalni węgla kamiennego:


prezentacja wyników Raportu pt. Ocena potencjalnych skutków przyrodniczych planowanej eksploatacji węgla kamiennego ze złoża Sawin w rejonie Poleskiego Parku Narodowego przygotowanego przez stowarzyszenie Centrum Ochrony Mokradeł na zamówienie Wetlands International-European Association zrzeszającego 10 organizacji pozarządowych z sześciu krajów Europy, realizowane we współpracy z niemiecką fundacją Euronatur


oraz konferencja prasowa na temat ww. Raportu

Na konferencji obecni będą:

Jarosław Szymański, Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego
Piotr Chibowski, Wydział Biologii UW, autor ww. Raportu
Paulina Dzierża, Centrum Ochrony Mokradeł, autorka ww. Raportu
dr Łukasz Kozub, Centrum Ochrony Mokradeł i Wydział Biologii UW, autor ww. Raport
dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie
dr hab. Wiktor Kotowski, Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW
Anna Meres, Greenpeace Polska
Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
dr Sylwester Krzysztof Kraśnicki, hydrogeolog, LECTURER Sylwester Kraśnicki, autor raportu dotyczącego potencjalnego wpływu projektowanej kopalni węgla na wody podziemne i powierzchniowe

Dziennikarzy zainteresowanych uczestnictwem w konferencji prosimy o kontakt, z podaniem afiliacji, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Link umożliwiający zalogowanie się na spotkanie z możliwością zadawania pytań zostanie przesłany tylko zarejestrowanym dziennikarzom.

 

 

15.00-16.30 Zapraszamy do wspólnego oglądania dyskusji panelowej zorganizowanej przez Sekretariat Konwencji Ramsarskiej pt. WETLANDS: SECURING FRESHWATER FOR ALL. (panel w języku angielskim)


W dyskusji wezmą udział znamienici paneliści (wymienieni niżej w kolejności alfabetycznej):

Eugenio Barrios (Specjalista w zakresie zasobów wodnych, Meksyk); David Cooper (Zastępca Sekretarza Wykonawczego, Konwencja ONZ o Różnorodności Biologicznej); Dr. Lei Guangchun (Przewodniczący Scientific and Technical Review Panel Konwencji Ramsarskiej); Dr. Anne Larigauderie (Sekretarz Wykonawczy, Międzyrządowa Platforma Naukowo-Polityczna ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES)); Kelly Ann Naylor (Wiceprzewodnicząca ONZ-Water, Zastępca dyrektora ds. wody, warunków sanitarnych i higieny (WASH), UNICEF); Dr. Bruno Oberle (Dyrektor Generalny, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN)); Henk Ovink (Specjalny wysłannik Królestwa Holandii ds. międzynarodowych stosunków wodnych); Eric Soubeiran (Wiceprezes ds. przyrody i obiegu wody, Danone); Ibrahim Thiaw (Sekretarz Wykonawczy, Konwencja ONZ w sprawie zwalczania pustynnienia (UNCCD))


Link do wydarzenia: https://youtu.be/v36wnjspMPo

 

 

2. lutego 2021 (wtorek)


13.00-15.00 Debata „Chrońmy wodę chroniąc mokradła: jak to zrobić w Polsce?”


Za nami kolejny rok suszy. O potrzebie zwiększenia retencji wody w krajobrazie, odtwarzaniu mokradeł i renaturyzacji rzek mówią już niemal wszyscy: naukowcy, działacze ochrony przyrody, decydenci i pracownicy administracji publicznej zajmującej się ochroną przyrody i gospodarką wodną. Tymczasem w ramach rutynowych zabiegów kolejne systemy rowów odwadniających są poddawane „konserwacji”, a uregulowane niegdyś rzeki trzymane są w ryzach za pomocą koparek i kosiarek. Działań praktycznych zapobiegających odwadnianiu mokradeł jest wciąż niewiele i dotyczą niewielkich obszarów. Pojawiają się jednak ważne sygnały zmiany. W minionym roku wyszedł podręcznik renaturyzacji rzek wydany przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Zreformowana Wspólna Polityka Rolna wymaga ochrony torfowisk jako ważnego działania ograniczającego zmianę klimatu. A Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała niedawno precedensową decyzję zakazując rolnikom pogłębiania rowów w obrębie obszaru Natura 2000 „Bagno Wizna”. Ta ostatnia sprawa wywołała lokalny konflikt, który dobrze ilustruje klincz prawno-administracyjny, w jakim znalazły się torfowiska po latach melioracji i utrzymywania na nich, niezrównoważonej przyrodniczo, opartej na osuszaniu gospodarki rolnej. Czy wspomniane dokumenty i zmiany sytuacji prawnej przełożą się na poprawę sytuacji polskich torfowisk i rzek? Z czego wynika dotychczasowy impas i jak go przełamać? W 50. Rocznicę Konwencji Ramsarskiej, obchodzonej pod hasłem „Mokradła i woda”, o perspektywy poprawy retencji wody na polskich mokradłach pytamy zaproszonych gości reprezentujących środowiska naukowe, organizacje przyrodnicze oraz administrację państwową d.s. wód, ochrony przyrody i rolnictwa.

W dyskusji wezmą udział: 

Beata Bezubik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
Nina Dobrzyńska, Dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Sylwia Gawrońska, Sekretariat Konwencji Ramsarskiej w Polsce, GDOŚ
Joanna Sasal, Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym, PGW Wody Polskie
dr hab. Iwona Wagner, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii UNESCO oraz Fundacja Sendzimira
prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko, Katedra Inżynierii Wodnej SGGW, Prorektor SGGW ds. Nauki
Paweł Pawlaczyk, Klub Przyrodników
dr hab. Wiktor Kotowski, Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW

 

Aktualności