banner_005
banner_006
banner_004

Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Mokradeł, w 49. rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej, Centrum Ochrony Mokradeł i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady, pokazy, dyskusje, a tym razem - nawet koncert inspirowany bagiennymi klimatami. To wszystko w sobotę 1 lutego, a w niedzielę idziemy na spacer po warszawskim bagnie - Zakolu Wawerskim.


bobry wwd2020


Dzień mokradeł obchodzimy w tym roku pod hasłem "Życie na bagnach" (albo, bardziej oficjalnie - „Mokradła dla różnorodności biologicznej”). Ale życie na bagnach to nie tylko dzikie zwierzęta i rośliny, ale też ludzie zanurzeni w odwiecznym rytmie przyrody.
O bagiennej przyrodzie i ludziach opowiedzą - głosem i obrazem - wspaniałe kobiety.

Katarzyna Ramotowska - fotograficzka i legenda bagiennej turystyki. Jej fotografie to unikalne, piękne obrazy z codziennego życia mieszkańców mokradeł. Jej autorstwa jest zdjęcie bobrów zapraszających na nasze święto.

Tatiana Minajewa - ekspertka organizacji Wetlands International oraz International Mire Conservation Group, zajmuje się badaniem i ochroną torfowisk na całym świecie, a ostatnio w szczególności w rosyjskiej Arktyce i Mongolii.

Jagna Knittel - etnolożka i dokumentalistka muzyki z polsko-białorusko-ukraińskiego Polesia, a także reżyserka filmu "Olmany", który obejrzymy w trakcie warszawskiego Dnia Mokradeł.
Olmany to jedno z największych w Europie, prawie nieprzekształconych przez człowieka bagien, znajdujące się na południu Białorusi, a także położona na ich skraju wieś. W filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych, zanurzając się w rzeczywistość magiczną.

"Z lasu" to utworzony przez Jagnę Knittel i jeszcze 7 kobiet zespół wokalny. Pozostałe członkinie zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Olga Kozieł, Karolina Podrucka. Usłyszymy oryginalną muzykę z Polesia, a w niej - opowieść o życiu na bagnach.

A to z pewnością nie jedyne atrakcje. Wszystkich, którzy chcieliby zgłosić komunikat (zwłaszcza dotyczący efektów ochrony bagiennej przyrody lub wzywający do działania w jakiejś sprawie), stoisko na naszym „bazarze idei bagiennych” (w przerwie), albo poster (namawiamy zwłaszcza studentów), prosimy o przesłanie informacji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 stycznia (ale im szybciej tym lepiej).
Wstęp i udział jest bezpłatny i nie wymaga potwierdzenia, ale prosimy zadeklarować udział na Fb. Link do wydarzenia.

W niedzielę 2 lutego zapraszamy na wycieczkę po Zakolu Wawerskim – wyjątkowym obszarze bagiennym w środku wielkiego miasta. Chcemy porozmawiać o pomyśle ochrony tego miejsca dla przyrody, klimatu i ludzi, który ostatnio zyskał dużą przychylność władz Warszawy. Liczba miejsc na spacerze będzie ograniczona, pojawi się osobne wydarzenie i prośba o rejestrację.

Gorąco zapraszamy!

Aktualności