banner_004
banner_006
banner_005

BAGNA I MIASTA czyli o znaczeniu mokradeł dla zrównoważonej przyszłości miast

Jak co roku, Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do wspólnego świętowania rocznicy uchwalenia Konwencji Ramsarskiej o Ochronie Obszarów Wodno-Błotnych (2 lutego 1971 r.), czyli Światowego Dnia Mokradeł. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów, zaproponowane przez Sekretariat Konwencji to „Wetlands for Sustainable Urban Future”, czyli „Mokradła dla zrównoważonej przyszłości miast”. Przypominając, że od zarania dziejów sąsiedztwo mokradeł było czynnikiem sprzyjającym osadnictwu i rozwojowi cywilizacji, chcemy zaprosić Państwa na dyskusję na temat relacji Bagna – Miasta dziś i w czekającej nas przyszłości.

Czy jest w mieście miejsce dla bliskich naturze obszarów podmokłych? Jaką rolę pełnią w aglomeracjach rzeki, ich sąsiedztwo, oczka wodne, jeziora, bagna? Czy jesteśmy w stanie docenić rolę odległych geograficznie mokradeł dla bezpieczeństwa powodziowego miast? A czy gospodarując przestrzenią miejską i będąc jej mieszkańcami możemy poprawić los mieszkańców mokradeł: tych w mieście i poza nim?

WWD18 logo E vertic rvbW tym roku sesja referatowo-dyskusyjna odbędzie się w sobotę 3 lutego, jak zwykle w gmachu Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Program wykładów ogłosimy około 15. stycznia, ale już teraz możemy zapowiedzieć, że na pewno pojawią się w nim mokradła Warszawy – temat związany z planami plenerowymi na niedzielę, o których poniżej. Gorąco zapraszamy też do zgłaszania Państwa pomysłów na prelekcje i komunikaty – uprzedzając wszakże, że ze względu na ograniczenia czasowe możemy nie dać rady zmieścić wszystkich w programie. Tematyka to przede wszystkim zagadnienia ochrony mokradeł w miastach (miasteczkach, wsiach, osiedlach), ale także ważne doniesienia z wydarzeń mokradłowych mijającego roku. Jak co roku udostępnimy też przestrzeń do zorganizowania stoisk na „Bazarze idei bagiennych”, gdzie można będzie zaprezentować materiały z projektów, ale też poprowadzić kuluarową dyskusję na wybrany temat. Propozycje wystąpień i stoisk proszę zgłaszać na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 stycznia.

Nowością jest propozycja wycieczki, którą w duchu tematyki Dnia Mokradeł 2018 chcielibyśmy poświęcić mokradłom Warszawy. W niedzielę 4 lutego zapraszamy do odwiedzenia kilku wybranych warszawskich bagienek, podmokłości i zbiorników wodnych i wspólnej z przyrodnikami z Centrum Ochrony Mokradeł oraz Zarządu Zieleni miasta stołecznego Warszawy rozmowy na temat ich przeszłości, obecnego stanu i (możliwej?) przyszłości. Zainteresowanych udziałem w spacerze prosimy również o informację na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Aktualności