banner_008
banner_001
banner_004

Jako, że rok 2006 był rokiem nasilonej dyskusji na temat budowy drogi prze dolinę Rospudy, warszawskie obchody Dnia Mokradeł 2007 zostaną poświęcone tematowi doliny Rospudy.

Zamysłem organizatorów jest przypomnienie znaczenia torfowisk dla funkcjonowania przyrody i rzetelne przedstawienie kwestii Rospudy pod kątem wiedzy ekologicznej. Zaproszeni specjaliści z Holandii i Niemiec poprowadzą wykłady z dziedziny ochrony torfowisk na świecie, z szczególnym wskazaniem w tym kontekście na dolinę Rospudy. W trakcie imprezy wyświetlony zostanie film na temat doliny Rospudy i zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć z tego obszaru. Do udziału w dyskusji panelowej w trakcie imprezy zaproszeni są m.in. Adam Wajrak ( Gazeta Wyborcza), zagraniczni i polscy naukowcy, przedstawiciele NGO-sów oraz wszyscy uczestnicy spotkania. Spotkanie, organizowane przez Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła, w porozumieniu z partnerami: Greenpeace, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot i WWF-em, odbędzie się w niedzielę 04.02.2007 - w dwa dni po rocznicy podpisania Konwencji Ramsarskiej. Obchodom patronuje Gazeta Wyborcza. Miejsce spotkania: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, sala konferencyjna nr 316, piętro 3; godz. 11.00. Szczegółowy program wkrótce ! 

Budowa drogi ekspresowej przez dolinę Rospudy stała się jedną z najważniejszych spraw polskiej ochrony środowiska w 2006 roku. W przygotowanym przez PAP zestawieniu najważniejszych wydarzeń z ekologii i ochrony środowiska w 2006 roku 5 na 22 uwzględnione wydarzenia dotyczy budowy drogi przez dolinę Rospudy. 

Sprzeciw wobec poprowadzenia drogi ekspresowej przez dolinę Rospudy obok organizacji pozarządowych i naukowców w ostatnim czasie wyraziło również społeczeństwo Polskie – ponad 140 tys. osób podpisało apel do prezydenta o ochronę doliny Rospudy. Mimo tego dnia 18.10.2006 Wojewoda Podlaski wydał zgodę na realizację przedsięwzięcia. Po ogłoszeniu decyzji przez Wojewodę Podlaskiego nie ustały protesty: m.in. w listopadzie do Ministra Środowiska została przesłana rezolucja International Peat Society i Society for Ecological Restoration International, w której światowi specjaliści w dziedzinie ochrony torfowisk podkreślili znaczenie torfowiska w dolinie Rospudy dla europejskiego dziedzictwa przyrodniczego. 
Ponadto 12.12.2006 Komisja Europejska zarzuciła Polsce, ze budowa obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy łamie zasady europejskiego prawa ochrony przyrody. 

http://www.imcg.net/media/newsletter/nl0604.pdf

Aktualności