banner_008
banner_006
banner_005

Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza w dniach od 25 sierpnia do 30 listopada 2015 roku do swojej siedziby w Chyrzynie, gdzie będzie można obejrzeć ponownie część pokazu filatelistycznego Pana Mariana Jasickiego pt. Co kryją nadwarciańskie mokradła? Ten zaprzyjaźniony z Parkiem, gorzowski filatelista, zaprezentuje przyrodę Parku Narodowego "Ujście Warty" na znaczkach pocztowych. Zbiór Pana Mariana został wykonany wg układu fenologicznego. Prezentowana aktualnie część zbioru przedstawia gatunki ptaków, charakterystyczne dla okresów: wiosna, lato, jesień.

 

Filatelistyczna pasja Pana Mariana zaczęła się już w 1945 roku. Początkowo Pan Marian kolekcjonował znaczki z kwiatami. Botaniczne wystawy filatelistyczne zostały wielokrotnie wysoko nagradzane. Po 15 latach urzekł Pana Mariana znaczek z orłem i tak zaczęła się kolejna pasja - od 2000 roku Pan Marian zaczął zbierać znaczki z ptakami. Podczas przygotowywania kolekcji "ptasiej" Pan Marian nawiązał współpracę z Parkiem Narodowym "Ujście Warty". Korzystając z poleconej przez pracowników literatury, wybrał do kolekcji grupę ptaków drapieżnych. Konsultował również merytoryczne opracowanie wystawy. Została ona nagrodzona przez filatelistów - zdobyła srebrny medal podczas ogólnopolskiej wystawy filatelistycznej we Wrocławiu w 2008 roku.

 

Efektem łączenia pasji filatelistycznej z zainteresowaniem przyrodą Pana Mariana jest także tegoroczna wystawa pt. "Co kryją nadwarciańskie mokradła?". Na 160 kartach, filatelista skupia gatunki zwierząt (głównie ptaki) związane z obszarem Parku Narodowego "Ujście Warty". Na uwagę zasługuje profesjonalne podejście Pana Mariana - na każdym etapie opracowania kart, konsultował on ich merytoryczne aspekty z pracownikami Parku. Fragmenty wystawy można było podziwiać już w 2013 roku podczas obchodów Święta Parku. Część wystawy poświęconą okresom lato, jesień, zima prezentowana była w Parku jesienią i zimą 2014 roku.

 

Warto podkreślić unikatowość kolekcji Pana Mariana Jasickiego. To bogaty zbiór znaczków pocztowych, prezentujących poszczególne gatunki zwierząt. Skompletowanie takiej ilości znaczków o tematyce przyrodniczej, zwłaszcza dotyczącej ptaków, byłaby zapewne wielkim wyzwaniem dla nie jednego filatelisty. Wystawa nie jest jedynie prezentacją znaczków. Tekstowa oprawa kolekcji nadaje jej narracyjny charakter i jest świetną okazją do zapoznania się z fenologią i biologią poszczególnych gatunków ptaków odwiedzających Park. Wystawa już jest przedmiotem zainteresowania ornitologów i sympatyków Parku. Powinien ją odwiedzić również każdy miłośnik filatelistyki.

 

Wystawę można podziwiać w siedzibie Parku, w Chyrzynie, w dni robocze w godzinach urzędowania Parku tj. od 7:30-15:30. Wszystkich zainteresowanych wystawą serdecznie zapraszamy!

 

wystawa co kryja nadwarcianskie mokradla

 

Aktualności