banner_007
banner_003
banner_005

Park Narodowy „Ujście Warty” i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zapraszają do udziału w Zimowym Ptakoliczeniu, które odbędzie się 25 stycznia 2015 roku w Kostrzynie.

 

Park Narodowy „Ujście Warty” i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zapraszają do udziału w Zimowym Ptakoliczeniu!

Dzień: 25.01.2015 r., Zbiórka: godz. 9.00 przy przepompowni wody w Kostrzynie nad Odrą, na Osiedlu Warniki.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych ptasimi zwyczajami oraz ich podglądaniem do udziału w niedzielnym (25.01.2015 r.) spacerze z przewodnikiem, podczas którego będziemy obserwować oraz liczyć poszczególne gatunki ptaków.

Przewidziana trasa spaceru ma ok. 9 km długości, a jej przejście zajmie ok. 4 godziny. Przebieg trasy będzie obejmował: odcinek Wału Północnego na Osiedlu Warniki, teren PN”UW”, Dąbroszyn i powrót w stronę Osiedla Warniki. Uczestnicy powinni być wyposażeni w lornetki oraz ciepłe ubranie. Park Narodowy „Ujście Warty” udostępni lornetki na czas wycieczki osobom, które ich nie posiadają.

Spacer organizowany jest w ramach Zimowego Ptakoliczenia – ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, do której włącza się także, od 2011 r., Park Narodowy „Ujście Warty”.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma czas i ochotę poznać życie ptaków, które występują w naszym bliskim sąsiedztwie, ale także tych gatunków, które zimą obserwuje się na terenie Parku Narodowego. Jednak należy podkreślić, że cała akcja Zimowego Ptakoliczenia ma na celu przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich.

Celem akcji jest rozpropagowani obserwowania ptaków. Dodatkowo zebrane podczas liczenia dane, dostarczają ciekawych informacji. Jak podaje OTOP: „Wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym rokrocznie danym możemy śledzić trendy i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów”. Zebrane wyniki liczeń są też ważną informacją dla Parku Narodowego „Ujście Warty”, ponieważ zaplanowana wycieczka przebiega częściowo przez obszar Parku.

Co roku, akcja Zimowego Ptakoliczenia ma swojego ptasiego patrona. W tym roku jest nim ptak z rodziny krukowatych – sójka, o której szczegółowe informacje można znaleźć na stronie OTOP.

Do uczestnictwa można się zgłaszać telefonicznie pod nr 95 752 40 26 lub e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji o akcji Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć na stronie www.otop.org.pl

Aktualności