banner_006
banner_009
banner_003

Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza do udziału w obchodach Światowego Dnia Mokradeł, które odbędą się 1 lutego w Chyrzynie.

 

Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza do udziału w obchodach Światowego Dnia Mokradeł, które odbędą się 1 lutego w Chyrzynie. 2 lutego, w 1971 r., w irańskim mieście Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych, zwana Konwencją RAMSAR. Polska ratyfikowała konwencję w 1978 r., jednocześnie zobowiązując się do wskazywania i ochrony najcenniejszych mokradeł na swoim terenie. Obecnie na Świecie jest ich 2 186 a w Polsce 13. Park Narodowy „Ujście Warty” jest jednym z najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych i został wpisany na Listę Konwencji Ramsar w 1984 r. (wówczas jako rezerwat przyrody „Słońsk”).

Nadchodzący Światowy Dzień Mokradeł obchodzony będzie pod hasłem "Nasza przyszłość zależy od mokradeł" (Wetlands for our future). Hasło to ma na celu przybliżenie roli mokradeł w codziennym życiu ludzi.

01.02.2015, godz. 11:00; Chyrzyno - siedziba Parku Narodowego „Ujście Warty”

Szczegółowy program imprezy:

11.00 Rozpoczęcie imprezy Program:

  • Otwarcie wystawy pt. „Odkrywanie Biebrzy”
  • Prezentacja pt. „Znaczenie mokradeł dla ludzi i przyrody” – Agata Jirak
  • „Małym i dużym bagna służą” - inscenizacja w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Kostrzynie nad Odrą
  • Wystąpienie pt. ”Czy nad Wartą żyją wodniki?” – Magda Mądrawska-Okołów

Około godz. 12:30-13.00 wycieczka w teren z przewodnikiem. Dojazd w teren we własnym zakresie. Nie zapewniamy transportu. Wycieczka przeznaczona jest dla turystów indywidualnych.

Dodatkowe atrakcje:

  • poczęstunek „rodem z mokradeł”
  • w godzinach od 10.00 do 14.00 można bezpłatnie wejść na wieżę widokową i zwiedzić ośrodek edukacyjny Parku oraz wystawę fotograficzną „Odkrywanie Biebrzy”

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

 

 plakat RAMSAR i program sm

Aktualności