banner_001
banner_007
banner_006

W dniach 27-29 kwietnia 2014 r. planowana jest akcja czynnej ochrony muraw na Suwalszczyźnie. Jest to ciąg dalszy akcji organizowanych w poprzednich latach przez Centrum Ochrony Mokradeł i inne organizacje. Będziemy działać głównie w Berżnikach, gdzie trzeba przygotować ogrodzenie do wypasu, ale pozostanie również czas na wycieczki botaniczne. W tym samym czasie w Goniądzu w siedzibie Ptaków Polskich odbędzie się strzyżenie owiec. Ostrzyżone owce zostaną wypuszczone na berżnickie murawy 28 kwietnia.

 owce bezrzniki

 

Drodzy uczestnicy i sympatycy czynnej ochrony przyrody prowadzonej przez CMok na Suwalszczyźnie (a przede wszystkim muraw w Berżnikach)!

Po zeszłorocznym sezonie, kiedy wspólnymi siłami przywróciliśmy wypas owiec i otwarty charakter muraw w Berżnikach na skraju Puszczy Augustowskiej, czas rozpocząć (najlepiej wspólnie!) sezon kolejny. Sasanki łąkowe już kwitną, ale owiec w Berżnikach jeszcze nie ma. Nie ma dla nas wiele pracy, ale są niewątpliwe uroki i atrakcje Puszczy Augustowskiej. Planujemy przyrodniczo-poznawczy wypad, w ramach którego rozstawimy ogrodzenie dla owiec, zrobimy trochę wiosennych porządków i pomożemy w wypuszczeniu owiec na murawy, ale równie dużo czasu będziemy mogli poświęcić podziwianiu suwalskiej przyrody. Czyli dużo przyjemnego i trochę pożytecznego.

Zapraszamy zatem na wiosenną Suwalszczyznę w dniach 27-29 kwietnia. Owce przyjadą 28 kwietnia. Nocować będziemy, jak zwykle, w Zelwie. Jeśli ktoś chce, to można przyjechać już w sobotę 26 kwietnia. Przyda się ubranie terenowe, kalosze i... strój kąpielowy (planujemy saunę i skoki do Marychy). Proszę o zgłoszenia, a jeśli ktoś planuje przyjechać samochodem, to też proszę o poinformowanie mnie o tym. Gdy tylko będę wiedział, kto jest chętny, to poinformuję, z kim będzie można się zabrać.

Miejsca nie będziemy mieli dużo (na pewno będzie tylko dom gościnny który większość z Was zna; w razie dużej liczby chętnych będziemy kombinować), a tym bardziej łóżek, także weźcie śpiwory i karimaty. Jakoś się pomieścimy ;)

Zapraszam serdecznie Paweł Pawlikowski (p.pawlikowski(at)uw.edu.pl)

Aktualności